Jaką kurtkę wybrać?

Wybór odpowiedniej kurtki nie należy do łatwych zadań. Najczęściej zaczynam od znalezienia odpowiedniego kroju, koloru oraz materiału. Szczególną uwagę zwracam na jakość i rodzaj tworzywa z jakiego jest wykonana, dlatego stoję przed trudnym pytaniem:
Czy wybrać kurtkę z naturalnym czy syntetycznym puchem?
W sklepach, coraz częściej widujemy kurtki ze sztucznym puchem, który został wynaleziony po to, aby całkowicie zastąpić naturalny wzorzec. W przeciwieństwie do naturalnego, puch syntetyczny znany człowiekowi jest od niedawna. Bardzo szybko stał się popularny wśród obecnych producentów odzieży, i równie szybko zdominował naturalny pierwowzór w modzie codziennej.
Cena.
Zdecydowaną przewagą kurtki ze sztucznym wkładem, jest jej cena. Choć z reguły, są mniej trwałe, to kosztują one często kilkaset złotych mniej. Wpływ na tak niską cenę ma sposób przygotowania materiału. Do wytworzenia sztucznej ociepliny, używa się odpowiednio ukształtowanych włókien poliestrowych, których zadaniem jest utrzymanie sprężystości i stworzenie szeregu komór powietrznych. Proces ten jest wydajny, a przy tym, nie wykorzystuję się materiałów pochodzenia zwierzęcego, co dla niektórych, może być obojętne, a dla innych – barierą nie do przejścia.
Która kurtka jest „cieplejsza”?
Naturalny puch pod względem izolacji cieplnej nie ma sobie równych, dlatego jeśli szukamy kurtki, która będzie nas „grzać”, powinniśmy wybrać właśnie tę. Producenci sztucznych wkładów, starają się dorównać wspaniałym właściwościom termoizolacyjnym naturalnego puchu, ale mimo zaawansowanych procesów technologicznych, nadal nie udaje im się stworzyć materiału o porównywalnie dobrej izolacji termicznej i stosunkowo lekkiej wadze. Szacuje się, że kurtki z naturalnym puchem, pod tym względem, potrafią być o 40% efektywniejsze od syntetycznego rywala.
Który rodzaj jest wygodniejszy?
Najczęściej sięgam po lekkie, nie krępujące moich ruchów ubrania, więc w tej kategorii moim faworytem jest puch naturalny. Powiedzenie „lekki jak pióro” ma swoje odzwierciedlenie również i tutaj. Kurtki z naturalnym wkładem będą równie dobrze chroniły przed zimnem, będąc przy tym sporo lżejsze, przez co wydają się bardziej komfortowe. Jednak komfort zanika, kiedy zdajesz sobie sprawę, że należy je częściej pielęgnować. Naturalny materiał ma tendencje do zbijania się i odkształcania, dlatego wymaga większej dbałości oraz odpowiednich warunków przechowywania. Kurtki z naturalnym wkładem gorzej reagują na wilgoć, chłoną więcej wody, przez co w deszczowe dni, szybciej odczujemy dyskomfort spowodowany przemoknięciem oraz trudniej nam będzie później je wysuszyć. Naturalny puch lepiej przepuszcza powietrze, co sprawia, że nasze ciało szybciej się wentyluje i zapobiega przegrzewaniu się.
Który materiał jest trwalszy?
Kurtki z naturalnym puchem z reguły są droższe, ponieważ wykonuje się je z większa starannością i przechodzą bardziej rygorystyczną kontrolę jakości. Mimo to wymagają więcej pielęgnacji, ale jeśli się jej dostarczy, to puch pozostanie delikatny przez lata. Zadbana kurtka puchowa potrafi długo zachowywać swoje pierwotne właściwości, ale wszystko zależy od jakości i rodzaju wkładu. Nieodpowiednie przechowywanie kurtki z naturalnym puchem, szczególnie pozostawianie jej mokrej, od deszczu, w słabo wentylowanych pomieszczeniach, może doprowadzić do rozwoju pleśni, która dla człowieka jest szkodliwa. Syntetyczny odpowiednik jest odporniejszy, dlatego osoby, szczególnie wrażliwe na pleśń, powinny wybierać tę opcję.
Wygląd.
Zastanawiacie się, dlaczego tak ważna kwestia, jak wygląd, została dopiero teraz poruszona? Powodem tego jest fakt, że nawet sprawne oko, nie rozpozna rodzaju wkładu kurtki, widząc ją z bliska. Syntetyczny materiał bardzo dobrze imituje naturalny odpowiednik, dopiero plastyka i waga zdradza zawartość. Większość konsumentów wybiera produkt wzrokiem, więc warto zaznaczyć, że estetyka wykonania w obu przypadkach jest na porównywalnym poziomie, dlatego jeśli zależy nam tylko na wyglądzie, nie będziemy musieli się ograniczać do jednego typu materiału.
Uczulenie a naturalny puch.
Alergicy uczuleni na naturalny puch, nie mogą sobie pozwolić na komfortowe noszenie kurtki z tym wkładem, dlatego oczywistym wyborem dla nich jest syntetyczny odpowiednik, który nie będzie podrażniał ich organizmu.
Aspekt Ekologiczny
Obecnie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na aspekt ekologiczny produktu, który zamierzamy kupić. Dbanie o czystość i jakość naszej planety jest naszym obowiązkiem, dlatego też chętnie wybieram produkty, które są proste w utylizacji a przy ich produkcji często używa się surowców zdrowszych dla środowiska lub uzyskanych z recyklingu. W tym przypadku rozstrzygnięcie, który produkt jest bardziej ekologiczny jest oczywiste. Poliester, z którym najczęściej spotykamy się w sklepach odzieżowych, to politereftalan etylenu, często oznaczany literami PET. Jest on tylko częściowo biodegradowalny. Nadaje się do recyklingu, natomiast proces jego wytwarzania jest szkodliwy dla środowiska, a jego nadmierna produkcja, doprowadza do tworzenia się ogromnych magazynów tego surowca, który rozkłada się znacznie dłużej niż naturalny puch i jest przy tym bardziej toksyczny.
Aspekt etyczno-moralny
Na koniec, chcę przypomnieć o aktualnym, ale nadal wzbudzającym wiele emocji, temacie, jakim jest aspekt etyczno-moralny podczas kupowania produktów pochodzenia zwierzęcego. Część ludzi uważa, że, powinniśmy ograniczyć wykorzystywanie zwierząt w przemyśle. Inni twierdzą, że niektóre produkty pochodzenia naturalnego są lepszej jakości i bardziej ekologiczne, a niekiedy wręcz niezastąpione.